ROHM Semiconductor RF4C100BCTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RF4C100BCTCR
Datasheet
RF4C100BCTCR PDF
Description
PCH -20V -10A MIDDLE POWER MOSFE
Availability
IN STOCK
Stock: 2995
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 4.5A, 10V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 88W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 959pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.7A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA