ROHM Semiconductor RD3T075CNTL1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RD3T075CNTL1
Datasheet
RD3T075CNTL1 PDF
Description
NCH 200V 7.5A POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 2492
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4.468nF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.8A (Ta), 123A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.8mOhm @ 13A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)