ROHM Semiconductor RD3P175SNTL1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RD3P175SNTL1
Datasheet
RD3P175SNTL1 PDF
Description
NCH 100V 17.5A POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 2154
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 1.8A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 62.5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.7nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 555pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V