ROHM Semiconductor RD3H200SNTL1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RD3H200SNTL1
Datasheet
RD3H200SNTL1 PDF
Description
NCH 45V 20A POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 2160
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 5.7W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2071pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25.4A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.9mOhm @ 15A, 10V