ROHM Semiconductor RD3H045SPTL1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RD3H045SPTL1
Datasheet
RD3H045SPTL1 PDF
Description
PCH -45V -4.5A POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 1821
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 5.6W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1960pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)