ROHM Semiconductor RCD100N19TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
RCD100N19TL
Datasheet
RCD100N19TL PDF
Description
MOSFET N-CH 190V 10A CPT3
Availability
IN STOCK
Stock: 1420
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.3mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 28W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.3nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 570pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C -
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)