ROHM Semiconductor R6002END3TL1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
R6002END3TL1
Datasheet
R6002END3TL1 PDF
Description
NCH 600V 2A POWER MOSFET
Availability
IN STOCK
Stock: 1784
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 225mOhm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta), 19W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK/TP-FA
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 490pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)