ROHM Semiconductor QS5U12TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Model
QS5U12TR
Datasheet
QS5U12TR PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT5
Availability
IN STOCK
Stock: 2581
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-96
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 67mOhm @ 3A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TSMT3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.2nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 45V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510pF @ 10V