Panasonic Electronic Components FJ3P02100L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
FJ3P02100L
Datasheet
FJ3P02100L PDF
Description
MOSFET P CH 20V 4.4A PMCP
Availability
IN STOCK
Stock: 6602
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 74mOhm @ 19A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA