Panasonic Electronic Components 2SK303100L
Model
2SK303100L
Datasheet
2SK303100L PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 15A UG-1
Availability
IN STOCK
Stock: 5574
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.5mOhm @ 11A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1205pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)