Panasonic Electronic Components 2SK303000L
Model
2SK303000L
Datasheet
2SK303000L PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 8A UG-1
Availability
IN STOCK
Stock: 5544
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-101, SOT-883
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 460mOhm @ 200mA, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 100mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-883
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.79nC @ 4.5V
Vgs (Max) 8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.78A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V