Panasonic Electronic Components 2SK302500L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Model
2SK302500L
Datasheet
2SK302500L PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 30A UG-2
Availability
IN STOCK
Stock: 5714
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 4.4A, 10V
Series CoolMOS™ E6
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950pF @ 1000V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.1A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 400µA