ON Semiconductor SSN1N45BTA
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
SSN1N45BTA
Datasheet
SSN1N45BTA PDF
Description
MOSFET N-CH 450V 500MA TO-92
Availability
IN STOCK
Stock: 3127
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 18W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6nC @ 10V