ON Semiconductor NVF3055-100T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NVF3055-100T1G
Datasheet
NVF3055-100T1G PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223
Availability
IN STOCK
Stock: 1073
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4400pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)