ON Semiconductor NTTS2P02R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTTS2P02R2G
Datasheet
NTTS2P02R2G PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 2.4A 8MICRO
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 21A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.1W (Ta), 96.2W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)