ON Semiconductor NTMS5P02R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTMS5P02R2G
Datasheet
NTMS5P02R2G PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 3.95A 8-SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 2880
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 7A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 5W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 680pF @ 13V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V