ON Semiconductor NTMFS4C025NT1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTMFS4C025NT1G
Datasheet
NTMFS4C025NT1G PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 20A 69A 5DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 1478
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4Ohm @ 50mA, 2.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 200mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SC-59
Packaging Cut Tape (CT)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 92pF @ 3V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V