ON Semiconductor NTD4865N-35G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTD4865N-35G
Datasheet
NTD4865N-35G PDF
Description
MOSFET N-CH 25V 8.5A IPAK
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SC-70-6
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 5.9A, 4.5V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 19W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SC-70-6 Single
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 8V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V