ON Semiconductor NTD24N06T4G
Model
NTD24N06T4G
Datasheet
NTD24N06T4G PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2381
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 700pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 15A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 27W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V