ON Semiconductor NTD24N06LT4G
Model
NTD24N06LT4G
Datasheet
NTD24N06LT4G PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2396
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 830pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 3.8A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 51W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V