ON Semiconductor NTD20P06LT4G
Model
NTD20P06LT4G
Datasheet
NTD20P06LT4G PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 15.5A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2498
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 7.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1031pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V