ON Semiconductor NTD18N06LT4G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NTD18N06LT4G
Datasheet
NTD18N06LT4G PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1746
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.9A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 216mOhm @ 2.2A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.3W (Tc)