ON Semiconductor FQT7N10TF
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQT7N10TF
Datasheet
FQT7N10TF PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT-223
Availability
IN STOCK
Stock: 3029
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-96
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)