ON Semiconductor FQT2P25TF
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQT2P25TF
Datasheet
FQT2P25TF PDF
Description
MOSFET P-CH 250V 0.55A SOT-223
Availability
IN STOCK
Stock: 3582
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-96
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 2mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18.1mOhm @ 6.5A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 760mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TSMT3
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.2nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370pF @ 15V