ON Semiconductor FQD8P10TM-F085
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQD8P10TM-F085
Datasheet
FQD8P10TM-F085 PDF
Description
MOSFET P-CH 100V 6.6A DPAK-3
Availability
IN STOCK
Stock: 1275
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 24A, 8V
Series NexFET™
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-VSON-CLIP (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.4nC @ 4.5V
Vgs (Max) +10V, -8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300pF @ 12.5V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 3V, 8V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)