ON Semiconductor FQD7N30TM
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQD7N30TM
Datasheet
FQD7N30TM PDF
Description
MOSFET N-CH 300V 5.5A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2499
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1250pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Flat Lead
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.6mOhm @ 18A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta)