ON Semiconductor FQD5P10TM
Model
FQD5P10TM
Datasheet
FQD5P10TM PDF
Description
MOSFET P-CH 100V 3.6A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2379
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 65A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 20A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta), 42W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.6nC @ 10V