ON Semiconductor FQD4N20TM
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQD4N20TM
Datasheet
FQD4N20TM PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 3A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2485
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1805pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27.5mOhm @ 7A, 4.5V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 2.08W (Ta), 2.97W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43.5nC @ 5V