ON Semiconductor FQD13N10TM
Model
FQD13N10TM
Datasheet
FQD13N10TM PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1209
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 2.4A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-TSST
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.7nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850pF @ 10V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V