ON Semiconductor FQD10N20LTM
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQD10N20LTM
Datasheet
FQD10N20LTM PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2383
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 10A, 10V
Series UltraFET™
Power Dissipation (Max) 49W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252AA
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 425pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)