ON Semiconductor FQB19N20CTM
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FQB19N20CTM
Datasheet
FQB19N20CTM PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 19A D2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1062
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 16V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.6A (Ta)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)