ON Semiconductor FDPF7N50F
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FDPF7N50F
Datasheet
FDPF7N50F PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 6A TO-220F
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2490pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.3A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 6.3A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V