ON Semiconductor FDMC2D8N025S
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FDMC2D8N025S
Datasheet
FDMC2D8N025S PDF
Description
MOSFET N-CH 25V 124A 8PQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2960
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1490pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 19A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 46W (Tc)