ON Semiconductor FDMA008P20LZ
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FDMA008P20LZ
Datasheet
FDMA008P20LZ PDF
Description
MOSFET P-CHANNEL 20V 12A 6PQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2277
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 832pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1210, 8-LFPAK33
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 15A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 51W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LFPAK33
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.7nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V