ON Semiconductor FDD120AN15A0-F085
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FDD120AN15A0-F085
Datasheet
FDD120AN15A0-F085 PDF
Description
MOSFET N-CH 150V 14A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2446
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.43W (Ta), 107W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4490pF @ 12V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.5A (Ta), 124A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 11.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA