NXP USA Inc. PSMN8R0-30YL,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PSMN8R0-30YL,115
Datasheet
PSMN8R0-30YL,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 62A LFPAK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 25A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 177nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11400pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA