NXP USA Inc. PSMN035-100LS,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PSMN035-100LS,115
Datasheet
PSMN035-100LS,115 PDF
Description
MOSFET N-CH QFN3333
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 620pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.2A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 280µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 3.4A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V