NXP USA Inc. PSMN017-30LL,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
PSMN017-30LL,115
Datasheet
PSMN017-30LL,115 PDF
Description
MOSFET N-CH QFN3333
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2061pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)