NXP USA Inc. BUK9875-100A,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK9875-100A,115
Datasheet
BUK9875-100A,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 7A SOT-223
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 18A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 32W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V