NXP USA Inc. BUK98180-100A,115
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK98180-100A,115
Datasheet
BUK98180-100A,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 4.6A SOT-223
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2470pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)