NXP USA Inc. BUK98150-55,135
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK98150-55,135
Datasheet
BUK98150-55,135 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT-223
Attribute Name Attribute Value
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 8.3W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SC-73
Packaging Cut Tape (CT)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 5A, 5V