NXP USA Inc. BUK961R7-40E,118
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK961R7-40E,118
Datasheet
BUK961R7-40E,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1685pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 1.5A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 550mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 4-AlphaDFN (1.57x1.57)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 4.5V