NXP USA Inc. BUK961R4-30E,118
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK961R4-30E,118
Datasheet
BUK961R4-30E,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 7A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package MPT6
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.8nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 390pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V