NXP USA Inc. BUK761R8-30C,118
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK761R8-30C,118
Datasheet
BUK761R8-30C,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 254W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4824pF @ 25V