NXP USA Inc. BUK7540-100A,127
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK7540-100A,127
Datasheet
BUK7540-100A,127 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 37A TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 61W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 500pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.7A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V