NXP USA Inc. BUK7528-55,127
Manufacturer
NXP USA Inc.
Model
BUK7528-55,127
Datasheet
BUK7528-55,127 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 40A TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2293pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 40A, 10V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 138W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V