Nexperia USA Inc. PSMN6R4-30MLDX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
PSMN6R4-30MLDX
Datasheet
PSMN6R4-30MLDX PDF
Description
MOSFET N-CH 30V MLFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1488
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 3.5A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 320mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TUMT6
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.7nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)