Nexperia USA Inc. PSMN6R1-30YLDX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
PSMN6R1-30YLDX
Datasheet
PSMN6R1-30YLDX PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 66A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2411
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series Automotive, AEC-Q101, STripFET™ F6
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 5A, 10V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 340pF @ 48V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD15
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)