Nexperia USA Inc. PSMN6R0-30YL,115
Model
PSMN6R0-30YL,115
Datasheet
PSMN6R0-30YL,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 79A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1408
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta), 35A (Tc)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 9A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 29W (Tc)