Nexperia USA Inc. PSMN2R6-30YLC,115
Model
PSMN2R6-30YLC,115
Datasheet
PSMN2R6-30YLC,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1132
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Part Status Last Time Buy
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 25A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4373pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 63A (Tc)